Okul Müdürümüz Refik SARGIN mezuniyet töreninde yaptığı veda konuşması ile gençlere çok önemli mesajlar vererek aktif çalışma hayatını sonlandırmıştır. 01 Temmuz 2021 tarihi itibari ile görevinden ayrılan Refik SARGIN’ a bundan sonraki hayatında sağlık ve mutluluklar diliyoruz. - ASO Teknik Koleji
Telefon:  312 267 56 56

Okul Müdürümüz Refik SARGIN mezuniyet töreninde yaptığı veda konuşması ile gençlere çok önemli mesajlar vererek aktif çalışma hayatını sonlandırmıştır. 01 Temmuz 2021 tarihi itibari ile görevinden ayrılan Refik SARGIN’ a bundan sonraki hayatında sağlık ve mutluluklar diliyoruz.

  • Ana Sayfa
  • / Okul Müdürümüz Refik SARGIN mezuniyet töreninde yaptığı veda konuşması ile gençlere çok önemli mesajlar vererek aktif çalışma hayatını sonlandırmıştır. 01 Temmuz 2021 tarihi itibari ile görevinden ayrılan Refik SARGIN’ a bundan sonraki hayatında sağlık ve mutluluklar diliyoruz.
5 Temmuz 2021

Okul Müdürümüz Refik SARGIN’ın Aktif Çalışma Hayatına Son Verdiği Gün Yaptığı Veda Konuşması

Saygıdeğer Ankara Sanayi Odası Başkanı ve Eğitim Vakfı Başkanım,
Saygıdeğer ASO Birinci OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Temsilcimiz,
Kıymetli ASO Eğitim Vakfının Yönetim Kurulu Üyelerimiz,
Sayın Basın mensuplarımız,
Değerli mesai arkadaşlarım,
Sayın Velilerimiz ve sevgili öğrenciler,
Sevgili 2021 mezunları, bugünün kıymetini bilin. Bugün, sizin o bir an önce çıkarmak için can attığınız giymesek dediğiniz okul üniformasıyla son gününüz. Ne aynı sıralar, ne aynı sınıflar, ne aynı koridorlar paylaşılmayacak bundan sonra. Bu gün, bitse de gidelim dediğiniz okul günlerinin sonuncusu. Bugün ergenlikten gençliğe adım attığınız yıllar bitiyor. O yüzden bugünün tadını çıkarın. Sarılın arkadaşlarınıza, ister doya doya gülüp eğlenin, ister hıçkıra hıçkıra ağlayın. Hem mutluluğunuzu paylaşın, hem üzüntünüzü. Okulda sizleri in çok kaygılandıran sınavları, zorlukları, hoşunuza gitmeyenleri unutun. Hayat o kadar çok sınavlarla, zorluklurla ve hoşunuza gitmeyecek bir yığın olaylarla dolu ki!
ASO Teknik Koleji, hepinizin hayatında bir parça. Burada ki herkes geçici. Bir tek sizler, hayatınızın sonuna kadar, ASO Teknik Koleji mezunu olarak kalacaksınız. Ve bu gerçek hiç değişmeyecek” .
Bir okulu diğer okullardan farklı kılan mezunlarıdır. Mezunların hayattaki başarıları, kaliteli duruşlarıdır. Ve onların okullarına geri dönüp kattıklarıdır. Mezun okuluna sahip çıktıkça, okulunun değeri artar. Okulun değeri arttıkça, mezunun kalitesi artar. Ne yaptıysak okulun kalitesini artırmak için yaptık. Okula sahip çıktık, siz de bu okulun kurucuları ve kadrosuyla birlikte okulumuza gelecekte sahip çıkmalısınız. Buna burada bir söz vermelisiniz.
İyi birer öğrenci olma sınavınız bitiyor artık. İyi birer insan olmak için gerekenleri öğrenmenin zamanı geldi. Ama hayat sınavdan ibaret değildir, mensubu olduğumuz Türk Milleti için hepimize görevler düştüğünü sakın unutmayın. Hepinizin mutlaka bir ülküsü, bir hedefi, bir gayesi olmalıdır. İdeali ve hedefi olmayan insanlar dümensiz gemi gibidir. Hayatımıza anlam katacak uğraşlarımız olmalıdır.
44 yıllık meslek hayatımda yetiştirdiğim öğrencilerimin vatana ve millete faydalı birer birey olduğunu gördüğümde çok mutlu oldum. Hayata katacağınız en önemli anlamlardan birisi de budur. Bu da benim uzun yıllar çalışmama neden oldu
Gençler, sizler asırların ötesinden süzülüp gelen bir milletin ve medeniyetin evlatlarısınız. Tarihe yön vermiş, dünya insanlık mirasına ciddi katkılar sunmuş Türk Milletinin gençlerisiniz. Yaşadığımız krizler ve sıkıntılar sizleri asla ümitsizliğe sevk etmemelidir. Cevherimiz sağlamdır. Fıtrat değişir sanma! Bu kan yine o kandır. O ruh aynı O ruhtur. O ruhtur ki, esareti kabul etmeyen ve 40 yiğidiyle Çin Sarayını basan Kürşat’tır, 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih’tir, 15 yaşında Çanakkale’ yi geçilmez kılmak için şehadet şerbetini içen kınalı kuzulardır, 57 yıllık ömrünün 19 yılını milletinin bağımsızlığını kurtarmak için cephelerde savaşarak geçiren Atatürk’ tür, dünya bilim mirasının pirleri olan İbni Sina, Biruni, Cezeri, Harezmi’lerdir. Onların mirasçıları olan Aziz SANCAR, Uğur ŞAHİN’ lerdir.
Gençliğin toplum hayatındaki önemli rollerini sezen büyük Atatürk gençliği içinde bulunduğu toplumun kurallarına uyan sağlam bir nesil olarak görmek istemiştir. İyi eğitilmiş çağdaş bilgilerle donatılmış ve millî bir terbiye alabilen gençlik , hem yaratıcı, hem gelişmeci, hem de milli varlığı güçlendirici olabilir. Başbuğ Atatürk gençlikten vatan sevgisi, Türkiye’yi çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarabilmek için yoğun bir çalışma yapmalarını beklemiştir. Onun için “Benim bütün ümidim gençliktedir.” demektedir. Nitekim, şu sözü bunu doğrulamaktadır: “Gençler siz almakta olduğunuz ahlak ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en kıymetli örneği olacaksınız.” Sizleri Türk Milletini yaşatacak, sürekli kılacak ve millî kültürü daha sonraki nesillere aktaracak bir kuvvet olarak gören Atatürk, şu öğüdü veriyor: ” Ey yükselen yeni nesil istikbâl sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz.”
Tarihine sahip çıkmayan toplumlar ve ortak milli ülkülerini kaybeden milletler millet olma niteliklerini ergeç kaybederler. “Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek ” için uyanık bulunmak, Cumhuriyeti yıkmak isteyecek iç ve dış düşmanlara karşı “vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin” hitabına uygun olarak hareket etmelisiniz. Bayrağa, İstiklâl Marşına, millî ve manevî değerlere, ülkenin bölünmezliğine karşı duyarlı olmalısınız. Bu duyarlılığımızı kaybettiğimiz gün Anadolu’daki milletler mezarlığında yerimizi almamız kaçınılmaz olacaktır. Bu coğrafyada ayakta kalmak zordur. Çünkü üzerinde oturduğumuz zenginliğe göz dikmiş aç çakallar da çoktur. Ayakta kalmak hamasetle olmaz. Dünyada söz sahibi olmanın yolu bilim, teknoloji, sanat ve kültürde söz sahibi olmaktan geçiyor. Gelecek planlarınızı bunun üzerine kurunuz. Böylece hem kendiniz, hem aileniz, hem de üyesi olduğunuz Türk milleti ayakta kalacaktır. Çünkü bu ülkenin en büyük zenginliği sizlersiniz. Bizim için çok değerli olduğunuzu bilin, kendinizi önemseyin.
Bakın milli şarimiz Arif Nihat Asya ne diyor:
Delikanlım! işaret aldığın gün atandan!
Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan!
Sana selâm getirdim Ulubatlı Hasan’dan!

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
Fâtih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!

Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin!
Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın

Yürü, hâlâ ne diye kendinle savaştasın?
Fâtih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!

Kıymetli Veliler,
Sizlere de buruk bir hatırlatma yapacak olursak, bugün sizin için de vedanın başlangıcı. O çok istediğiniz, üniversiteyi kazanırlarsa sadece üç ay sonra artık sabahları aynı evde birlikte uyanmıyor olacaksınız. Aynı sofrada yapılan sabah kahvaltıları, yenen akşam yemekleri, yerini ayda bir iki günlük ziyaretlerde hasret gidermeye bırakacaktır. Yıllarca yanı başınızda büyüyen gurur kaynağınız, artık bir telefon mesafenizde olacak. Odalarındaki eşyaları, üniversite hayatları için toplamaya az kaldı. ‘Ders çalış’ dedikten sonra, kavga edip küsmeyi bile özleyeceğiniz günlere az kaldı. Artık büyüdüklerini hissedeceksiniz. Peki siz, bunca yıllık hayat tecrübenizle, tüm bunların tadını çıkardınız mı? En son ne zaman sarıldınız onlara? Buyurun işte bunun için en güzel gün. Hem hüznün, hem mutluluğun yaşandığı gün bugün.
Kıymetli mesai arkadaşlarım.
Türkiye´nin birçok yerinde görev yaptım. Şartlar her ne olursa olsun bu kutsal mesleği her zaman elimden geldiği kadar, hakkını vererek hem öğretmenlik yıllarımda hem de idareci olduğum yıllarda en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Meslek hayatım boyunca kendime göre kurallarım ve ilkelerim oldu, bu kural ve ilkeler ile görevimi en iyi şekilde yapmaya gayret gösterdim. Artık bayrağı birilerine teslim etme vakti geldi diyerek aktif çalışma hayatımı bırakıyorum. Bu güne kadar meslek hayatımdaki en yakınlarım öğrencilerimiz ve mesai arkadaşlarım oldu. Hepsi ile iyi ve kötü günde bir arada sırt sırta vererek tüm zorlukların üstesinden gelmeye çalıştım. Meslekteki en önemli unsur dayanışmadır. Aktif çalışma hayatımın son yıllarını bu okulda geçirdim. Bana destek olan, yol arkadaşlığı yapan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Eğitim Vakfımızın çok kıymetli üyeleri,
Milli ve manevi değerleri benimsemiş, ülkemizin teknolojisine ve ekonomisine önemli katkılar sunacak, iyi yetişmiş nitelikli meslek mensupları yetiştirmek niyetiyle bu okulu kurdunuz. Mezunlarından hiçbir çıkar beklemediğinizi çok iyi biliyorum. Mesleğimin son yıllarında bana kucak açtınız. Örneği az görülecek fedekarlıklarla kurmuş olduğunuz bu okulu, geleceğimizin teminatı gençlere en iyi hizmeti vereceğime inanarak ve güvenerek bana teslim ettiniz. En sıkıntılı zamanlarda bize hep destek oldunuz. Sadece okuyan öğrencilere değil mezunlarına da sahip çıkma niyetinizi de biliyorum. Türk sanayisine ve ekonomisine yaptığınız değerli katkılara ek olarak ülkemiz için nitelikli insan sermayesini yetiştirmek gibi ulvi bir niyetinizi hayata geçirmek için bu okulu kurdunuz. Bunların yanında diğer eğitim kurumlarını da ete kemiğe büründürdünüz. Bu niyet ve çabalarınızı ölçecek maddi bir ölçüt yoktur. Hizmetinizin manevi değeri çok yücedir. Bu okulun varlığını ortaya çıkarmanız ve devamını sağlama yönündeki gayretiniz, değerli vakıf üyelerinin ve katkıda bulunan bütün sanayicilerimizin kapanmayan sevap defteri olarak eğitim tarihine geçmiştir. Aktif çalışma hayatıma son verdiğim bu günde görev yaptığım süre içerisinde şahsıma verdiğiniz desteğe minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.
Sevgili öğrencilerim, hepinizin bahtı açık olsun, hepinizin gözlerinden öpüyor, başarılar diliyorum. Mesai arkadaşlarıma, kıymetli velilerimize ve vakıf yönetimine sağlık ve esenlik dileklerimle hoşça kalın diyorum.

Refik SARGIN
Okul Müdürü