Sıkça Sorulan Sorular - ASO Teknik Koleji
Telefon:  312 267 56 56

Sıkça Sorulan Sorular

ASO 1. OSB sanayicileri tarafından kurulan ve 25.07.2012 tarihinde açılış onayını alan okulumuz, 17 Eylül 2012’de “ASIL OLAN EĞİTİM” sloganı ile eğitim-öğretime başlamıştır. ASO Teknik Koleji kurulduğu tarihten bu yana sahip olduğu eğitim felsefesinden taviz vermeyerek hedeflerini tek tek gerçekleştirmektedir.

 • Okulumuz özel bir okul olmasına rağmen öğrencilerimiz eğitim ve öğretim için hiçbir ücret ödemeden tam burslu olarak okumaktadır.
 • Öğrencilerimizin öğle yemekleri ücretsizdir. Yemek ücretleri Ankara Sanayi Odası Eğitim Vakfı tarafından karşılanmaktadır.
 • Temel ders kitapları devlet tarafından öğrencilerimize ücretsiz olarak verilmektedir.
 • 10.sınıf sonunda gerekli şartları sağlayan toplam 12 öğrencimiz üç haftalığına İngiltere’ye yabancı dil eğitimine gönderilmektedir.
 • 11 ve 12. Sınıf öğrencilerimize üniversite hazırlık kursları ücretsiz olarak verilmektedir. Üniversite hazırlık kurslarımız 11. Sınıf öğrencilerimiz için haftada 3 (üç) gün, 12. Sınıf öğrencilerimiz için 5 (beş) gün olarak uygulanmaktadır.
 • Öğrencilerimiz tam donanımlı atölye ve laboratuvarlarda hem teknik hem de fen bilimleri eğitimini üst düzeyde görmektedir.

 • Öğrencimizin eğitim – öğretim yılı sonunda birden fazla zayıf dersi olursa,
 • Okul disiplin kurulu kararı ile birden fazla kınama cezası ve kınama cezasından daha ağır ceza alması durumunda,
 • Okul eşyalarına kasıtlı zarar vermesi durumunda (zararın derecesine bakılmaksızın),
 • Olumsuz davranışını tüm uyarılara rağmen düzeltmeyip öğretmenler kurulunda bursunun kesilmesi kararlaştırılması durumunda öğrencimizin okul ile ilişiği kesilir.
 • Ayrıca 5 (beş) gün özürsüz devamsızlık yapan öğrencimizin yemek bursu kesilir. Öğrenci velisi isterse ücretini ödemek kaydı ile bu hizmetin yeniden devamını sağlayabilir.

Zilsiz okul uygulaması.
Bu uygulama ile:
1. Öğrencilerimizin zaman yönetimi konusunda sorumluluk alma bilincinin geliştirilmesi,
2. Bilgiyi edinme konusunda istendik davranışların pekiştirilmesi amaçlanmaktadır.Görevlisiz kantin uygulaması.
Okulumuzda görevlisi olmayan kantinden öğrencilerimiz almak istediği simit ya da poğaçayı kendileri alarak ürünün ücretini para kutusuna bırakır ve para üstünü kendileri alırlar.
Bu uygulama ile:
1. Değerler eğitimi sağlanması,
2. Dürüstlük eğitiminin sağlanması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Yardım sandığı uygulaması.
Okulumuzda öğrencilerin kullanımına sunulan yardım sandığımız mevcuttur. Bu sandık içerisinde belli bir miktar para bulunmaktadır. O gün ihtiyacı olan öğrencimiz aldığı miktarı ve parayı geri getireceği tarihi yazarak yardım sandığından borç para alabilmektedir. Öğrencilerimiz borç alırken ya da borcunu öderken kesinlikle kontrol edilmez.
Bu uygulama ile:
1. Değerler eğitimi sağlanması,
2. Dürüstlük eğitiminin sağlanması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.21. Yüzyıl kazanımları ve STEM Eğitimleri.
Okulumuzda tam donanımlı STEM laboratuvarımızda öğrencilerimizin inovatif yönlerini ortaya çıkarabilecekleri ve disiplinler arası çalışmalar ile proje eğitimi yapılmaktadır. Bu eğitimlere ek olarak öğrencilerimize 3D tasarım ve Robotik Kodlama kursları verilerek almış oldukları STEM eğitimi 21. Yüzyıl becerileri ile desteklenmektedir. Ayrıca Hızlı Okuma kursları ile de öğrencilerimizin akademik gelişimleri farklı bir açıdan geliştirilmektedir.
Bu uygulamalar ile:
1. Öğrencilerimizin bütünsel gelişimlerinin sağlanması,
2. Yeteneklerini doğru öğrenmeler ile ortaya çıkarmaları,
3. Teknolojik okur – yazarlıklarının gelişimi,
4. Öğrendiklerini proje yolu ile ortaya koymaları amaçlanmaktadır.Eğitime destek bursu uygulaması.
Okumuzda okumaya hak kazanmış ve Türkiye geneli %2’lik ortalama elde etmiş öğrencilerimize ve muhtaç ailelerimizin öğrencilerine de sanayicilerimiz tarafından nakdî burs verilmektedir.
Bu uygulama ile:
1. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanması,
2. Sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Şeffaf sınıf uygulaması.
Okulumuzdaki sınıflarımızın tamamı dışarıdan ve içeriden görünebilecek şekilde tasarlanmıştır.
Bu uygulama ile:
1. Öğrencilerimizin derse tam konsantrasyon sağlamaları,
2. Sınıflardaki örnek uygulamaların dışarıdan izlenebilmesi,
3. Sınıfta ve koridorda bulunan herkesin öz denetim sağlayabilmesi amaçlanmaktadır.Hafta sonu sosyal kulüp faaliyetleri.
Okulumuzdaki sosyal kulüpler Cumartesi günleri öğrencilerin stresten arınmaları ve sosyal yönlerini geliştirebilmesi için faaliyetler yapmaktadırlar.
Bu uygulama ile:
1. Öğrencilerimizin aidiyet duygularının geliştirilmesi,
2. Ders harici faaliyetler ile öğrencilerimizin sosyal gelişimlerinin sağlanması amaçlanmaktadır.Çanakkale Şehitliği ziyareti uygulaması.
Okulumuza kaydolan ya da nakil yoluyla ASO Teknik Koleji ailesine dahil olan her öğrencimizi Çanakkale Şehitliğine götürmekteyiz.
Bu uygulama ile:
1. Vatan sevgisi ve millî duyguların geliştirilmesi,
2. Sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Tam donanımlı atölye ve laboratuvarlarda eğitim.
Okulumuzdaki öğrencilerimiz fen ve teknolojiyi etkin olarak kullanabilen, uygulamayı bilen, aritmetik zekâya sahip mühendis adayları olarak yetiştirilmektedir.
Bu uygulama ile:
1. Öğrencilerimizin endüstriye ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleri,
2. Neyi öğreneceklerinin yanı sıra nasıl öğreneceklerini de keşfedebilmeleri,
3. Üretim ortamında eğitimin farkını hissedebilmeleri,
4. Sorumluluk bilincinin geliştirilmesi,
amaçlanmaktadır.İngiltere’de yabancı dil eğitimi.
10. sınıfın yaz tatilinde gerekli şartları sağlayan 12 (on iki) öğrencimiz masrafları ASO 1. OSB sanayicileri tarafından karşılanmak üzere 3 (üç) haftalık yabancı dil eğitimine gönderilmektedir.
Bu uygulama ile:
1. Öğrencilerimizin öz güven duygularının geliştirilmesi,
2. Yabancı dili yerinde ve etkin bir şekilde öğrenmeleri,
3. Dünya insanı olma yolunda bilinçlerinin geliştirilmesi,
4. Farklı kültürden pek çok insanla tanışmaları ve bu sayede kişilik gelişimlerine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.


MUN konferansları, ulusal ve uluslararası bilim yarışmaları, matematik olimpiyatları.
Öğrencilerimiz eğitim öğretim yılı içerisinde ilgili zümre öğretmenlerinin liderliğinde ulusal ve uluslararası bilim ve matematik yarışmalarına katılmaktadırlar. Ayrıca yabancı dil gelişimlerinin sağlanabilmesi açısından MUN konferansları düzenleyip farklı kurumların konferanslarına da delege olarak katılmaktadırlar. Aynı zamanda URFODU Bilim Temelleri yarışmalarına da katılarak dereceler elde etmektedirler.
Bu uygulamalar ile:
1. Yarışma kültürünün kazandırılması,
2. Mücadele ruhunun aşılanması,
3. Akademik gelişimin basamaklarında öz denetim sağlanması,
4. Yabancı dil eğitiminin önemini ve getirdiği katkıları anlamlandırması,
5. Yabancı dil gelişimi sağlanması,
6. Ulusal ve uluslararası arenalarda tecrübeler elde edilmesi amaçlanmaktadır.Üniversite hazırlık eğitimi.
Öğrencilerimiz 11. ve 12. sınıfta üniversite hazırlık eğitimi almaktadırlar. 11. Sınıflar haftada 3 gün, 12. Sınıflar ise haftada 5 gün ders harici zamanlarda üniversite hazırlık kursuna tabiidirler.
Bu uygulama ile:
1. Öğrencilerimiz üzerinde sorumluluk bilinci geliştirilmesi,
2. Akademik olarak hedefledikleri başarıya ulaşmalarının sağlanması,
3. Başarılı birer mühendis adayı olarak mühendislik fakültelerine ya da tercihlerine göre diğer bölümlere yerleşerek ülkemize faydalı birer fert olmaları amaçlanmaktadır.Kariyer Günleri uygulaması.
Okulumuz öğrencilerine en az ayda bir defa alanında uzman mühendis, tiyatrocu, spiker, sunucu, gazeteci, yazar, sanayici gibi pek çok alandan başarı hikayeleri sunumları ve söyleşiler yapılmaktadır.
Bu uygulama ile:
1. Öğrencilerimizde kariyer hedefleri belirlemeleri,
2. Kendileri ile aynı ya da benzer yollardan geçen başarılı insanların öykülerinden kendilerine pay çıkarmaları,
3. Özgüvenlerinin pekiştirilmesi amaçlanmaktadır.


Aday öğrencimiz,
1. Velisi ile okula gelerek (LGS) sınav sonuç belgesi, varsa sporcu lisansı, ulusal ve uluslararası bilim, sanat, sosyal ve kültürel yarışmalarda aldığı derecelere ait belgeleri getirir.
2. Ön kayıt formu doldurulur.
3. Ön kayıt formu dolduran aday öğrencimiz mesleki yeterlilik testine tabii tutulur ve sonucuna göre sözlü mülakata alınır.
4. Ön kayıt süreci içerisinde başvurusu kabul edilen aday öğrencilerimiz Türkiye geneli yüzdelik başarı dilimine göre sıralanır ve bölüm tercihleri dikkate alınarak kontenjan sayılarına göre ASO Teknik Kolejine kesin kayıtları yapılır.

• Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı
Endüstriyel Bakım – Onarım Dalı
• Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı
Mekatronik Dalı
• Makine Teknolojileri Alanı
Bilgisayarlı Makine İmalatı (CNC) Dalı
• Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı
İş Makineleri Dalı

 • ASO Teknik Kolejinde akademik dersler fen lisesi müfredatı ile aynıdır. Seçmeli dersler ile de öğrencilerimize ek sayısal dersler verilmektedir.
 • ASO Teknik Kolejinin teknik bir okul olması sebebiyle sınırsız atölye ve laboratuvar imkanları ile akademik derslerin yanı sıra teknik dersler uygulanmaktadır.
 • Öğrencilerimiz %70 ağırlıkta akademik, %30 ağırlıkta teknik dersleri almaktadırlar.


Aşağıdaki tabloda MEB dersleri ve ASO Teknik Kolejinde uygulanacak olan ders saatleri görülmektedir. • Okulumuzda 11. Ve 12. Sınıf öğrencilerimize üniversite hazırlık kursu düzenlenmektedir.
 • 11. Sınıflarımıza haftada 3 (üç) gün … saat, 12. Sınıflarımıza ise haftada 5 (beş) gün … saat ek üniversite hazırlık programı uygulanmaktadır.
 • 11. Sınıflarımızın kurslarına 9. Ve 10. Sınıftaki akademik başarı sırasına göre ilk 60 (altmış) kişi üniversite hazırlık kurslarına girebilirken, 12. Sınıf öğrencilerimiz için böyle bir şart aranmamaktadır.


 • Okulumuzun tüm mezunları üniversitelerin 4 yıllık fakültelerine kayıt yaptırabilecek puanlar almaktadırlar.
 • Tercihleri doğrultusunda öğrencilerimizin %85’i üniversitelerin mühendislik bölümlerine, %15’i ise diğer 4 yıllık bölümlere yerleşmektedirler.