Aso Teknik Koleji Ailesi Olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.. - ASO Teknik Koleji
Telefon:  312 267 56 56

Aso Teknik Koleji Ailesi Olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun..

  • Ana Sayfa
  • / Aso Teknik Koleji Ailesi Olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun..
29 Ekim 2019

Devletler geleneklerine yaslanarak ileriye doğru giderler.

Gelenek, binlerce yıllık geçmişten gelen bir gerçekliktir. Bu gerçeklik Malazgirt’tir, Mohaç’tır, Sakarya, Dumlupınar’dır. Oğuz Han’dır, Dede Korkut’tur, Fatih’tir, Atatürk’tür.    Söylediklerimiz boş bir böbürlenme değildir. Tarihin ta kendisidir. Türklük koca tarihin en şanlı sayfalarını kaplar.

Cumhuriyet bir gelenektir, bayramlar gelenektir, bayramların kutlanması gelenektir.

Atatürk’ün göğsünü doldura doldura gençlere, çocuklara, bütün millete “Ey Türk Gençliği!” diye seslenmesi, bu kutsal vatanın taşına toprağına, havasına suyuna, yaprağına çiçeğine sinmiştir.

Bu bir ruhtur. Kimliğimizi ve coğrafyamızı silmeye çalışanlar, vatanın bütün zerrelerine ve üzerinde yaşayanların bütün hücrelerine sinmiş bulunan bir kutsal ruha karşı durduklarını anlamış olmalıdırlar.

Türk, tarih boyunca medeniyete doğru koşmuştur. Bozkırın hür ve engin ovalarından tarım alanlarına doğru göçerken medeniyete doğru koşmuştur.

  1. yüzyılın ortalarında Kâşgar’daki Satuk Buğra Han ve Seyhun boylarındaki Oğuzlar Müslüman olurken medeniyete doğru koşmuştur.
  2. yüzyılın ortalarında Horasan’dan kopup önce Azerbaycan’ı, Anadolu’yu, Akdeniz kıyılarını, sonra Balkanları doldururken medeniyete doğru koşmuştur.
  3. Selim’le başlayan yeni ordu düzenlemeleriyle, başta mühendishaneler olmak üzere kurulan yeni okullarıyla, Tanzimat’la başlayan yeni kurumlarıyla, basınıyla ve yeni edebiyatıyla medeniyete doğru koşmuştur.

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, Türk’ün medeniyet koşusunun en son hamlesidir.

Türk sakin bir güçtür. Bizim sükûnetimizi yanlış anlayanlar Türk’ü, Cumhuriyet’i, Atatürk’ü, onun getirdiği yenilik ve değerleri ve onun vatanını silebileceklerini sanmışlardır. O sakin gücün ne kadar yüksek bir potansiyel enerji taşıdığını unutmuşlardır. Türk, sakince yaşar, görür, gözlemler, sonra da gereğini yapar. Diğer Millî bayramlarımızda olduğu gibi Cumhuriyet Bayramında da yüreklerden taşan heyecanımız aslında gereğinin yapılacağının da bir göstergesidir.

Atatürk’ü, Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet değerlerini unutmayacağız, bize unutturmayı başaramayacaklar.

Türk’ün dokunmadığı millet yoktur; Türk’ün ayak basmadığı toprak da yoktur. Onun için hasmımız ve cennet Anadolu’muzda gözü olanlar çoktur. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de olmaya devam edecektir.

Bunun içindir ki dünyanın gözbebeği konumundaki bu cennet vatanı ve onun üzerinde yükselttiğimiz Cumhuriyeti koruma ve kollama görevi hayal kurabilen son Türk Devlet adamı Atatürk tarafından Türk Gençliğine verilmiştir. Cumhuriyeti korumak, kollamak, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak akılla, bilgiyle, bilimle, teknoloji ve inançla mümkün olacaktır. Bunun için Atatürk “Bütün ümidim gençliktedir.”  demektedir. Bu görev bir bayraktır, nesilden nesile taşınmaya devam edecektir. Kendimize inanmamız, güvenmemiz ve çalışmamız gerekiyor. Onun için Atatürk; “Türk! Öğün, çalış ve güven!” diyor.

Arif Nihat ASYA’ da

Delikanlım, işaret aldığın gün atandan

Yürüyeceksin… Millet yürüyecek arkandan !

Sana selam getirdim Ulubatlı Hasandan ….

 

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.!

 

Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin !

Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!

Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın…

 

Yürü, hâlâ ne diye kendinle savaştasın ?

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.!

diyor.

Biz Türk’üz, Atatürkçüyüz, Cumhuriyetçiyiz. Biz bin yıldır bu topraklardayız. Gelecek bin yıllarda da Türkiye Cumhuriyetini bu topraklarda kutlama idealine sahibiz. Evet, bir karış toprağımız bayraklar kadar aziz. Evet, buradayız ve biz burada durdukça her bir düşman unsur Cumhuriyete karşı beslediği kötü emellerine ulaşamayacaktır!

            Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yılı hepimize kutlu olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene!

 

                                                                                  Cemil ALPER

                                                                                     Müdür Yardımcısı