36. KARİYER GÜNÜMÜZ DÜZENLENDİ - ASO Teknik Koleji
Telefon:  312 267 56 56

36. KARİYER GÜNÜMÜZ DÜZENLENDİ

  • Ana Sayfa
  • / 36. KARİYER GÜNÜMÜZ DÜZENLENDİ
8 Aralık 2016

Ülkemize çağdaş ve üretken nesiller kazandırmayı hedefleyen okulumuzun düzenlediği geleneksel Kariyer Günlerinin bu ay ki konuğu Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu oldu. Aydoğdu hayat tecrübelerinden örnekler sunarak, öğrencilere gelecekteki kariyerleriyle ilgili bilgiler verdi.

ASO 1.OSB’de düzenlenen etkinliğe Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanlarımız, Ankara Sanayi Odası Başkanı ve Okul Kurucu Temsilcimiz Nurettin Özdebir, ASO Eğitim Vakfı Üyeleri, 1. OSB Bölge Müdürümüz, okulumuz öğretmen ve öğrencileri katılım gösterdi.

Konferansta öğrencilerimize seslenen Aydoğdu, ” Hayatımızın en önemli noktalarından birisi olan meslek seçimi, gelecekte nasıl bir işte çalışacağımızla birlikte, nasıl bir yaşam biçimi istediğimizi de belirleyeceği için  çok önemli bir karar. Çok değil 10-15 yıl önce, “Geleceğin meslekleri hangileri?” diye sorulduğunda verilen cevaplar ile bugün gündemde olan meslekler oldukça farklı. Gelecekte de bu böyle olacak. Bilgi toplumunda kendinizi lisans eğitimindeki dar alanla sınırlamayın. İş hayatında mutlu olmanın en büyük sırrı, kendinizi iyi tanıyıp iş seçimini buna göre belirlemeniz olacaktır ”diye konuştu.

“Ne yaşarsanız yaşayın hayat enerjinizi tüketmeyin ve pozitif olun”

Hayatta başarılı olmak için öğrencilere  tavsiyelerde bulunan Aydoğdu, “Yayınlanan bir rapora göre, Türk halkı günde 6 saatini televizyona, 3 saatini ise internete ayırırken, kitap okumaya yılda ancak 6 saat vakit ayırıyor. AB ülkelerinde % 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece % 0,01. Teknolojinin ve bilginin bu kadar hızlı değiştiği bir dönemde  gelecekte Avrupa’yla rekabet etmek istiyorsanız öğrenmeniz, okumanız, araştırmanız ve   kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Şans, kısmet, tesadüf bir şekilde bir yere gelirsiniz. Âmâ başarılı olmak için kendinize bu işi ancak o yapar dedirtmeniz lazım. Üretmeyen, emek sarf etmeyen insan mutlu olamaz. Hayallerinizi Türkiye ile sınırlamayın… Büyük düşünün… En az bir dil öğrenin… Bilgi İletişim Teknolojilerinde En İyi siz Olun… Daima yüksek hedefleriniz olsun. Hedefi olmayanın gideceği bir yer de yoktur. Arkadaş çevreniz çok önemli. Negatif insanlardan uzak durun… Ne yaşarsanız yaşayın hayat enerjinizi tüketmeyin ve pozitif olun… Hayatındaki herhangi bir şeyi değiştirmek istediğinde bakacağın tek bir yer var, o da kendi için ”diye konuştu.

Konferansın sonunda, ASO Başkanımız ve Okul Kurucu Temsilcimiz Nurettin Özdebir tarafından Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ‘ya hediyesi ve 1. OSB Bölge Müdürümüz Ahmet Balcı tarafından çiçek takdim edildi.

img_1691 img_1698 img_1731 img_1735