MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ OKULUMUZUN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ - ASO Teknik Koleji
Telefon:  312 267 56 56

MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ OKULUMUZUN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Ana Sayfa
  • / MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ OKULUMUZUN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
10 Mart 2017

MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ ASO TEKNİK KOLEJİNİN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ülkemizde yaşanan nitelikli elaman sıkıntısının oldukça fazla olduğu dikkate alınarak; Organize Sanayi Bölgelerinin içinde ve dışında mesleki eğitim okullarının yaygınlaştırılması, niteliklerinin arttırılması ve mevcut okulların değerlendirilmesi amacıyla okulumuzda MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Ev sahipliğini Ankara Sanayi Odası Başkanı ve okul kurucu temsilcimiz Nurettin Özdebir’in yaptığı toplantıya, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Okullar Dairesi Başkanı Mehmet Baran, Mersin Tarsus OSB Başkanı Sabri Tekli, OSB’lerde yer alan okulların kurucu temsilcileri ve yöneticileri ile çok sayıda eğitimci iştirak etti.


 Mesleki eğitim okullarının yaygınlaştırılması, yaşanan sorunların sektör temsilcileri ile paylaşılması ve mesleki eğitimdeki yeni gelişmelerin görüşüldüğü toplantının açılış konuşmasını yapan Okullar Dairesi Başkanı Mehmet Baran ise yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 vizyonu çerçevesinde özel okulların desteklenmesi konusunda hedefleri olduğunu belirtti. Türkiye’deki özel okullaşma oranının 2023 yılı itibariyle yüzde 15’lere ulaşmasını kendilerine hedef olarak koyduklarını belirten Baran şöyle konuştu:

Salonda bulunan siz kıymetli girişimci arkadaşlarımız Türkiye’de yeni bir okul modeli açarak bu hedeflerin öncüleri oldunuz. Ben sizlerin bu girişimci rolünüzü önemsiyorum. Sizler aynı zamanda eğitimcisiniz. Dolayısıyla bu iki vasfınızı birlikte çoğu hantal kurumdan daha hızlı hareket edebilme kabiliyetiniz var. Sizlerin öncü olma vasfınızla ülkemize değer katacak nesiller yetiştireceğinize yürekten inanıyorum. Bugün sizlerin sorunlarını dinleyip çözüm önerileri getirmek için buradayız. Umarım verimli bir toplantı olur ”dedi.

Bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu mesleki eğitimle ilgili çalışmaları Şube Müdürü Şaban Atlı tarafından katılımcılara aktarılmıştır.

“BİZİM EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞIMIZ.”

ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, ülkemizin kalkınması, refah düzeyinin artması, demokrasinin yerleşmesinin  eğitimden geçtiğini ifade ederek; ”Hepiniz eğitime önem veriyorsunuz. Sizler benim için son derece değerli insanlarsınız. Eğitime gönül vermek bir ülkeye yapılabilecek en büyük hayırdır. Bizim ülkemizde petrol çıkmıyor. Yeraltı kaynaklarımız yok. Bizim en büyük zenginliğimiz nitelikli insan kaynağımız. Gençlerimizi iyi yetiştirip ne kadar beceri sahibi yapabilirsek ülkemizin sorunlarına ve sürdürülebilirliğine o kadar büyük katkı sağlamış oluruz ”diye konuştu.

İNSANLARIMIZ CİDDİ ANLAMDA BECERİ EKSİKLİĞİ VAR.

Eğitimin ülkemizin önemli sorunlarından bir tanesini olduğunu vurgulayan Özdebir, “Bilgi o kadar çok hızlı tüketiliyor ki liseye başlayan çocuğun okulu bitirdiğinde öğrendikleri ile piyasanın ihtiyaçları dört yıl içerisinde değişiyor. Bizler bu değişeme ayak uydurabilecek insanlar yetiştirmeliyiz. Gençlerimize temeli sağlam bir eğitim verebilirsek bu değişime ayak uydurabilirler. İnsanımızın ciddi anlamda beceri eksikliği var. Dünyada  insanlar evindeki musluk tamirinden bahçe düzenlemesine kadar birçok sorunu kendi tamir edebiliyor. Bizim ülkemizde elektrik mühendisi evimizdeki bir elektrik arızasının nasıl yapılacağını bilmiyor. Elimize alet yakışmıyor. Benim yaşımda olanlar hatırlar. Bizim zamanımızda okulda el işi dersimiz vardı. Orada bir şeyler yaparak alet tutmayı öğrenirdik. Şimdi maalesef o dersler kalkmış. Bana göre o derslerin tekrar müfredata alınması lazım. Çünkü ince motor kaslar dediğimiz el hâkimiyetimizi ayarlayan şeyleri küçük yaşta insanlara kazandırmamız gerekiyor ”diye konuştu.

 

Toplantının sonunda mesleki eğitimin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Toplantıya katılan kurucu temsilcileri ve okul yöneticileri içinde bulundukları sorunlar ve çözüm önerilerini diğer katılımcılarla paylaştı. Sorunları dinleyen bakanlık yöneticilerimiz, paylaşılan konularla ilgili çözüm önerilerini genel müdürlük tarafından değerlendirilip kısa sürede uygulamaya koyacaklarını belirttiler.

IMG_4341 (Large) IMG_4349 (Large) IMG_4361 (Large) IMG_4386 (Large) IMG_4395 (Large)